Co-curricular Activities |
Co-curricular Activities–Group List (2014/15)
A) Clubs
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day of
gathering |
Venue |
Target group |
A01 |
Chinese Club |
Chan Ka Lung Yim Fut |
Thur |
301 |
S.1
to S.5 |
A02 |
English Club |
Tong Sue Fern Ms Bibi Arfeen Mr Gourley
Alexander Stuart |
410 |
||
A03 |
English Writing Club |
Lam
Wai Kwan Mr Chipman Andrew Frederic |
303 |
||
A04 |
Mathematics Club |
Wong Jeffrey Kin Tsun |
501 |
||
A05 |
Science Club |
Shiu
Yuen Ling Ho
Yuen Wa |
305 |
||
A06 |
Technology Club |
Hui Yui Kin |
609 |
||
A07 |
Commerce Club |
Kwok Hoi Yan |
306 |
||
A08 |
Geography Club |
Tang Hoi Kei |
407 |
||
A09 |
History Club |
Li
Chung Hing Chow
Kai Shing |
311 |
||
A10 |
PE Club |
Wan Wah Wai |
Mon
(14:50) |
503 |
|
A11 |
Art Club |
Kung
Shuk Kuen |
Thur |
314 |
B)
Uniformed Groups / Service Associations
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day
of gathering |
Venue |
Target group |
B01 |
Boy Scouts |
Ho Kai Yin Luk Chin Hsin |
Fri |
410 |
S.1 to
S.6 |
B02 |
Girl Guides |
Chan Sze Wing Chan Wai Wa |
409 |
||
B03 |
Road Safety Patrol Unit |
Kung Kin Yan Lee Ka Kin |
407, 408 |
||
B04 |
Red Cross |
Ngai Ni Hong |
312 |
||
B05 |
Hong Kong Adventure Corps |
Ng Yan Yee |
311 |
Selection |
|
B06 |
Civil Aid Service |
Chan Kwai Cheong |
Sat (14:30-17:30) |
R3, 514 |
S.1 |
B07 |
Volunteer Service Team |
Kwok Hoi Yan |
Fri |
302 |
S.1 to
S.5 |
B08 |
Peer Counseling Scheme |
Lee Ho Chi |
Wed |
312 |
Selection |
B09 |
IT Prefect |
Li Man Tak |
Wed |
305 |
S.1 to
S.5 |
B10 |
Prefect |
Li Liqing Yu Ting Ting |
Thur (Lunch Hour) |
314 |
Selection |
B11 |
Library Club |
Ma Wai Yung |
Wed (Lunch Hour) |
Library |
S.1 to
S.5 |
B12 |
Campus TV |
Yeung Kwok Ho |
Wed (Lunch Hour) |
313 |
|
B13 |
Multicultural Ambassador Group |
Mr Ullah Rizwan Mr
Marvyn Capco |
Irregular |
/ |
Selection |
C) School Teams (all
members are to be selected by teachers)
Code |
Name |
Teacher-in-charge (Contact Person) |
Day of gathering |
Venue |
C01 |
Chinese Solo Verse Speaking School Team (Hong
Kong Schools Speech Festival) |
Lam Sai Ming Ho Yim Wan |
Irregular |
/ |
C02 |
English Solo Verse Speaking School Team (Hong
Kong Schools Speech Festival) |
Mr Mcdonough Engelsberg David Mr Gourley Alexander Stuart Lee Mei Sheung Ms Bibi Arfeen |
||
C03 |
English Choral Speaking School Team
(Hong Kong Schools Speech Festival) |
Ms Qudrat
Nasirah Bibi |
||
C04 |
Choir School Team (Hong Kong Schools Music Festival) |
Cheung Hang Fai Chung Nga woon |
Thur |
603 |
C05 |
|
Tsui Yan Ki (Pang Lai To) |
Sat (11:15-12:45) |
R2 |
C06 |
|
Wu Bo Sau (Lee Ho Chi, Tang Lai Ching) |
Wed |
R2 |
C07 |
School Team (Inter-school
Chinese Competition) |
Lee Kit Ming |
Irregular |
/ |
C08 |
School Team (Inter-school
English Competition) |
Lee Mei Sheung |
||
C09 |
School Team (Inter-school
Mathematics Competition) |
Kung Lok Yan |
||
C10 |
School Team (Inter-school
Science Competition) |
Lau Kai Chi |
Irregular |
/ |
C11 |
School Team (Inter-school
Technology Competition) |
Fung Chung Tak |
||
C12 |
School Team (Inter-school
Project Learning Competition) |
Wong Man Wai |
||
C13 |
School Team (Inter-school PE Competition) |
Wan Wah Wai |
Gymnasium |
|
C14 |
School Team (Inter-school Visual Arts Competition) |
Pang Lai To |
314 |
|
C15 |
School
Team (Inter-school Cheerleading Competition) |
Ms Qudrat
Nasirah Bibi |
Wed |
514 |
C16 |
Chinese Debate Team |
Pang Chi Choi |
306 |
|
C17 |
English Debate Team |
Lau Man Yuen |
Irregular |
/ |
C18 |
School Team (Multicultural Performance) |
Pun Ka Ho Mr Bernardez Benedict
Tria |
||
C19 |
School Team (Multicultural Indian Dance) |
Ms Limbu Suku (Mr Bernardez Benedict
Tria) |
Sat (11:15-12:45) |
301 |
C20 |
Brass Band |
Chin Chi Ming (Cheung Hang Fai) |
Wed (15:00-17:30) Sat (11:00-13:30) |
603 |
C21 |
Basketball Team (Girls) |
Wong Hoi Shan Wong Bo Sze |
Tue Thu |
Gymnasium |
C22 |
Basketball Team (Boys) |
Yuk Fa Sang Yuen Chi Kin |
Mon Wed Thu Fri |
Gymnasium |
C23 |
Football Team (Boys) |
Lau Hing (Wong Hoi Shan) |
Wed Fri Sat (11:15-13:15) |
Gymnasium |
C24 |
Track & Field Team |
Chan Hiu Tung Paulo (Wan Wah Wai,
Yuen Chi Kin) |
Tue Thu Sat (11:15-13:15) |
Gymnasium Wan Chai Sports Ground |
C25 |
Cricket Team (Boys) |
Mr Hussain Butt (Wan
Wah Wai) |
Tue Fri |
|
C26 |
Hockey Team (Boys) |
Lee Chun Kei, Satar (Wan Wah Wai) |
Mon Wed |
Gymnasium Roof top basketball playground |
C27 |
Swimming Team |
Luk Wai Lam (Wong Hoi Shan) |
Mon Tue Thu |
Yuet Wah Branch Swimming Pool |
C28 |
Trampoline Team |
Bipin
Samman (Wan Wah Wai) |
Mon Wed |
Gymnasium |
C29 |
Volleyball Team |
Yuen Chi Kin |
Tue Fri |
Gymnasium |
C30 |
Tennis Team |
Lee Man Kei (Wong Hoi Shan) |
Mon Thu |
|
C31 |
Gymnastics Team |
Bipin Samman (Wan Wah Wai) |
Mon Wed |
Gymnasium |
C32 |
|
Outreach Coaching Programme (Wan Wah Wai) |
Fri |
Tai Hang Tung Recreation Ground |
D) Interest Groups
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact Person) |
Day of gathering |
Venue |
Target group |
D01 |
Our Voice (Language & Literature Magazine) |
Cheng Kit Ting |
Wed |
504 |
S.1 to S.5 |
D02 |
Budding Sentiments (Literature
Creation Magazine) |
Cheng Kit Ting |
503 |
||
D03 |
Kwun Tong
Fencing Class |
Coach from Hong Kong Fencing Association (Lee Ka Ming
Clare) |
Matteo Ricci Branch |
Selection |
|
D04 |
Tae Kwon Do Class |
To Yi Kai Mok Chun Man |
R3 |
S.1 to S.5 |
|
D05 |
Music Theory Class |
Cheung
Hang Fai |
Wed
(14:50) |
603 |
E) Students’
Associations
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day of
gathering |
Venue |
Target
group |
E01 |
Students’ Welfare Association |
Ngan
Chiu Ho Andy |
Irregular |
/ |
Elected by Students |
E02 |
House (Red) |
Ho Yim Wan |
|||
E03 |
House (Yellow) |
Wong Yuk Wing |
|||
E04 |
House (Blue) |
Leung Hon Cheong |