Co-curricular Activities |
Co-curricular Activities–Group List
A)
Clubs
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day of
gathering |
Venue |
Target group |
A01 |
Chinese Language Club |
Chan
Ka Lung, Yim
Fut |
Mon |
301 |
S.1 to S.5 |
A02 |
English Club |
Ng
Yeuk Sha, Tong
Sue Fern, Lee
Shun Yi |
302 |
||
A03 |
English Writing Club |
Lam Wai Kwan |
303 |
||
A04 |
Mathematics Club |
Wong Jeffrey Kin Tsun |
304 |
||
A05 |
Science Club |
Shiu
Yuen Ling |
305 |
||
A06 |
Technology Club |
Hui Yui Kin |
306 |
||
A07 |
Commerce Club |
Kwok Hoi Yan |
307 |
||
A08 |
Geography Club |
Tang Hoi Kei |
308 |
||
A09 |
History Club |
Li Chung Hing, Chow Kai Shing |
311 / 514 |
||
A10 |
PE Club |
Wan
Wah Wai, Yuen
Chi Kin |
Tue (Lunch Hour) |
Gymnasium |
|
A11 |
Art Club |
Wong
Man Hoi |
Tue |
314 |
B)
Uniformed
Groups / Service Associations
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day of gathering |
Venue |
Target group |
B01 |
Boy Scouts |
Ho
Kai Yin, Luk Chin Hsin |
Fri |
409 / 410 / R3 |
S.1 to S.5 |
B02 |
Girl Guides |
Chan
Sze Wing, Chan Wai Wa |
408 / R3 |
||
B03 |
Road Safety Patrol Unit |
Kung
Kin Yan, Mok Chun Man |
407 / 311 / R3 |
||
B04 |
Red Cross |
Ngai Ni Hong |
312 / R3 |
||
B05 |
Hong Kong Adventure Corps |
Ng Yan Yee |
508 / R3 |
Selected by teacher |
|
B06 |
UNICEF Club |
Bibi Arfeen |
Wed |
301 |
S.4 to S.5 |
B07 |
Volunteer Service Team |
Kwok Hoi Yan |
302 |
S.1 to S.5 |
|
B08 |
Buddies Scheme |
Chiu
Sui Wing |
303 |
Selected by teacher |
|
B09 |
Peer Counseling Scheme |
Lee
Ho Chi |
Wed |
304 |
Selected by teacher |
B10 |
IT Prefect |
Li
Man Tak |
305 |
S.1 to S.5 |
|
B11 |
Prefect
(Chinese Section) |
Li
Liqing |
Fri (Lunch Hour) |
314 |
Selected by teacher |
B12 |
Prefect (English Section) |
Yu Ting Ting |
Thur(Lunch Hour) |
314 |
|
B13 |
Library Club |
Ma Wai Yung |
Wed (Lunch Hour) |
Library |
S.1 to S.5 |
B14 |
Campus TV |
Yeung Kwok Ho |
Wed |
308 |
S.1 to S.5 |
B15 |
Multicultural Ambassador Group |
Ullah Rizwan |
Irregular |
/ |
Selected by teacher |
B16 |
Junior Police Call |
Wong Yin Chun |
Sat |
R3 |
S.2 to S.3, English Section |
C)
School
Teams (all members are to be selected
by teachers)
Code |
Name |
Teacher-in-charge (Contact Person) |
Day of gathering |
Venue |
C01 |
Chinese Solo Verse Speaking School Team (Hong Kong Schools Speech Festival) |
Lam Sai Ming, Tang Lai Ching |
Irregular |
/ |
C02 |
English Solo Verse Speaking School Team (Hong Kong Schools Speech Festival) |
Ullah
Rizwan, Lee
Mei Sheung, McDonough
Engelsbery David, Gourley
Alexander Stuart |
||
C03 |
English Choral Speaking School Team (Hong Kong Schools Speech Festival) |
Parveen
Amina, Bernardez Benedict Tria |
||
C04 |
|
Cheung
Hang Fai, Law
Tsz Ying |
Thur |
603 / R1 |
C05 |
Choir School Team (Hong
Kong Schools Music Festival) |
Cheung
Hang Fai, Tai Chun Ho |
Mon |
603 |
C06 |
|
Tsui Yan Ki (Pang Lai To) |
Sat
(1115-1245) |
R2 |
C07 |
|
Wu Bo Sau (Lee Ho Chi, Tang Lai Ching) |
Wed |
R2 |
C08 |
School Team (Inter-school
Chinese Competition) |
Lee
Kit Ming |
Irregular
|
/ |
C09 |
School Team (Inter-school
English Competition) |
Lee
Mei Sheung |
/ |
|
C10 |
School Team (Inter-school
Mathematics Competition) |
Kung
Lok Yan |
/ |
Code |
Name |
Teacher-in-charge (Contact Person) |
Day of gathering |
Venue |
C11 |
School Team (Inter-school
Science Competition) |
Lau
Kai Chi |
Irregular |
/ |
C12 |
School Team (Inter-school
Technology Competition) |
Fung
Chung Tak |
||
C13 |
School Team (Inter-school
Project Learning Competition) |
Wong Man Wai |
||
C14 |
School Team (Inter-school PE Competition) |
Wan
Wah Wai |
Gymnasium |
|
C15 |
School Team (Inter-school Visual Arts Competition) |
Pang
Lai To |
314 |
|
C16 |
School Team (Inter-school
Cheerleading Competition) |
Lee Ka Kin, Bernardez Benedict Tria |
Fri |
301 |
C17 |
Chinese Debate Team |
Pang Chi Choi |
Wed |
306 |
C18 |
English Debate Team |
Chipman
Andrew Frederic, Lau Man Yuen |
307 |
|
C19 |
School Team
(Multicultural Performance) |
Baniya Diksha, Bernardez Benedict Tria |
Irregular |
/ |
C20 |
School Team
(Multicultural Indian Dance) |
Limbu Suku (Baniya Diksha) |
Sat (1115-1245) |
410 |
C21 |
Brass Band |
Chin Chi Ming (Cheung Hang Fai) |
Wed (1500-1730)/ Sat (1100-1315) |
603 |
C22 |
Basketball Team (Girls) |
Yuen Chi Kin |
Tue/Thur/ Sat (1115-1315) |
Gymnasium
/ |
C23 |
Basketball Team (Boys) |
Yuk
Fa Sang, Poon Chi Ho, Yuen
Chi Kin |
Mon to Fri |
Gymnasium
/ |
C24 |
Football Team (Boys) |
Lau
Hing (Yuen Chi Kin) |
Wed / Fri / Sat
(1115-1315) |
|
C25 |
Track & Field Team |
Chan Hiu Tung (Yuen
Chi Kin, Wong Pui Kam) |
Tue / Thur / Sat
(1115-1315) |
Gymnasium
/ Wan Chai Sports Ground |
C26 |
Cricket Team (Boys) |
Hussain Butt (Wan Wah Wai) |
Tue
/ Fri |
|
C27 |
Hockey Team (Boys) |
Lee
Chun Kay
(Wan Wah Wai) |
Mon / Wed |
Roof
top basketball playground |
C28 |
Swimming Team |
Luk
Wai Lam
(Wan Wah Wai) |
Mon / Tue /
Thur |
Yuet
Wah Branch |
C29 |
Swimming Team (Reserves) |
Luk
Wai Lam
(Wan Wah Wai) |
Mon / Tue /
Thur |
Yuet
Wah Branch |
C30 |
Trampoline Team |
Wong Pui Kam |
Mon / Wed |
Gymnasium |
C31 |
Volleyball Team |
Wong
Pui Kam |
Tue
/ Fri |
Gymnasium
/ |
C32 |
Tennis Team |
Lee
Man Kei
(Wong Pui Kam) |
Mon / Thur |
|
C33 |
Gymnastics Team |
Wong Pui Kam |
Mon / Wed |
Gymnasium |
D)
Interest
Groups
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact Person) |
Day of gathering |
Venue |
Target group |
D01 |
Our Voice (Language & Literature Magazine) |
Cheng Kit Ting |
Wed |
504 |
S.1 to S.5 |
D02 |
Budding Sentiments
(Literature
Creation Magazine) |
Cheng Kit Ting |
|||
D03 |
Kwun Tong
Fencing Class |
Coach from Hong Kong Fencing Association (Li Kong Sang) |
Matteo Ricci Branch |
Selected
by teacher |
|
D04 |
Tae Kwon Do Class |
To Yi Kai, Mok Chun Man |
Mon |
R3 |
S.1
to S.5 |
E)
Students’
Associations
Code |
Name |
Teacher-in-charge(Contact
Person) |
Day of
gathering |
Venue |
Target group |
E01 |
Students’ Welfare Association |
Ngan
Chiu Ho Andy |
Thur |
510 |
Elected by students |
E02 |
House (Red) |
Ko Tze Yeung |
503 |
||
E03 |
House (Yellow) |
Wong Yuk Wing |
504 |
||
E04 |
House (Blue) |
Wong
Yu Lung |
505 |